יום רביעי, 29 ביוני 2011

משהו טעים קורה באיזור הדרומי של מרכז תל-אביב

דרום אבן-גבירול הולך ומתעורר לחיים קולינריים חדשים, שכנראה מאפיינים את בואו של מרכז ת"א  דרומה.
ספקנים יגידו שזהו התהליך האיטי של מעבר מרכז העיר אל הדרום, תוצאה של תהליכים כלכליים שמביאים את הצעירים להצביע ברגליהם, והופכים לאט לאט את הצפון הישן ואת מרכז ת"א לבורגניים יותר ודומים יותר לצפון החדש של ת"א.
אופטימיים יגידו שאין זה מעבר של המרכז, אלא התרחבות של האיזור שהופך את תל-אביב לכיפית ומיוחדת כל-כך, ככל שהעיר תל-אביב הולכת והופכת תחרותית יותר ויותר במדרג הערים הגלובליות.

פוסטים אחרים שיכולים לעניין אתכם: 

יום חמישי, 23 ביוני 2011

בתי הכנסת היפים והמיוחדים בישראל

לגמרי בטעות, במסגרת פרוייקט אחר, נתקלתי בפרוייקט של YNET מ-2008, שעסק  בעשרת בתי הכנסת היפים בישראל.

  החלק הראשון של הכתבה תיאר 5 בתי כנסת מיוחדים ובולטים לטובה -

  • 'צימבליסטה' באוניברסיטת ת"א; 
  • 'האיטלקי' במוזיאון יהדות איטליה בירושלים; .  
  • 'אוהל יעקב' בזיכרון יעקב; 
  • 'גבעת רם' באוניברסיטה העברית (קמפוס גבעת-רם); 
  • 'מגילת-אור' בקיסריה; 
 החלק השני של הכתבה  תיאר 5 בתי-כנסת יפים ומיוחדים אחרים: 
  • 'אוהל אהרון' בטכניון בחיפה ; 
  • 'הגדול' במזכרת בתיה;
  • 'הכט' באוניברסיטה העברית (קמפוס הר הצופים) [שההגינות מחייבת לומר שנדמה שלולא הנוף הנשקף מחלונותיו לא היה מגיע לרשימה הזו, אבל הנוף בהחלט הופך אותו לבית-תפילה יוצא-דופן] 
  • 'המרכזי' בנצרת עילית; 
  • 'הגדול' בתל-אביב; 
הפרוייקט גם הזכיר בית-כנסת שישי שעובר שיפוץ: 'החורבה' בעיר העתיקה בירושלים, שמאז הכתבה כבר נחנך ונפתח, וחזר לפעילות מלאה

ישראל שופעת בתי-כנסת רבים בעלי מראה חיצוני או פנימי המלבב את עין הרואה, ולחלק גדול מהם סיפור מיוחד. כדאי להציץ בכמה מהערכים של קטגוריית בתי הכנסת בויקיפדיה ולהתרשם. כמה מהמקומות שלטעמי היו צריכים להיות מוזכרים בכל כתבה הסוקרת את בתי-הכנסת בישראל - 
לטעמי מדובר במבנים שגם אם נרדדם להיבטים הארכיטקטוניים וההיסטוריים, בהחלט שווים כמה דקות, לכל הפחות. 

יום רביעי, 22 ביוני 2011

זהירות ! עגלות

מציעים לכם למכור בירידים, מעגלות, מדלת-לדלת, אי-שם מחוץ-לישראל, בהבטחות על עושר גדול, כשכל זה יקרה במסגרת הטיול ובלי רשיון עבודה ? תחשבו שוב. שגרירות ארה"ב בישראל מנסה להבהיר - זה לא חוקי לעסוק ברוכלות בארה"ב עם ויזה B1 או B2. הלקח הזה יפה גם למדינות אחרות. ויכולות להיות לזה השלכות לכל החיים. 

יום רביעי, 15 ביוני 2011

למה כדאי לנסוע ברכב פרטי בישראל ?

תחקיר מצויין בכלכליסט מספיד את התחבורה הציבורית בישראל ומסביר מדוע כדאי להיות בעלים של רכב פרטי.

האמת ? זה מסוג המסמכים העיתונאיים שאת תוכנם כולנו מכירים - מהמציאות. לאורך השנים כותב שורות אלה גר במושב קטן, בשתי הערים הגדולות של ישראל ובעיר שדה. המסקנה החוזרת היתה אחת ויחידה: אם אתה לא רוצה לבזבז זמן, ורוצה לשמור לעצמך את כל האופציות פתוחות, אתה חייב להיות בעלים של רכב פרטי. אפשרות אחרת, כמובן, היא לגור באיזור שבו הכל במרחק הליכה.

מצלצל לכם פעמון ? כן. מצבה של התחבורה הציבורית בישראל הוא הסבר מצויין לעלות המגורים בתל-אביב ודומותיה.  לא רק שהתחבורה הציבורית הגרועה והמצב המזעזע של הפריפריה בישראל פוגעים בחלשים, אלא שכלכלת-השוק של הדיור מוודאת שלא תהיה להם הזדמנות לשנות את המצב. הרכבות כמובן משפרות מעט את המצב של התחבורה הבין-עירונית, אבל שמתם לב למצבה של רכבת ישראל לאחרונה ?

הבעיה הגדולה עם המצב הזה, היא ששינויו מחייב השקעת תקציבים בתשתיות, אומץ ציבורי ונחישות, שקשה לראות אצל פוליטיקאים שמנהלים את מדיניותם על פי קדנציות של 3 שנים. המשילות הישראלית הלקויה סוגרת את כל הבעיות האלה בעטיפה יפה-יפה, ומוודאת שגם הדור הבא ייהנה מהמורשת הזו.

the worst place in the world to be a woman

Where is the worst place on Earth to be a woman ? the following Guardian article tells the story of the survey in which Afghanistan came first. 

יום שלישי, 14 ביוני 2011

הבלוף של הספקים נחשף

גלובס בתחקיר חשוב חושף: מוצרים ישראליים נמכרים בארה"ב במחירים זולים יותר מאשר בישראל. הפער מתקיים למרות שלארה"ב יש להוביל וזה לכאורה אמור לייקר, למרות שבארה"ב מדובר בציבור שבוי (captive) בגלל סוגיית הכשרות, וגם אחרי שמחשבים את המחירים בהתאם למיסוי השונה.

אין אפשרות להימנע מהמסקנה העצובה: עובדים על הצרכנים הישראליים בעיניים. הצרכן הישראלי הוא פרה חולבת.

האם ייתכן שנראה כאן מרד של הפרות ? יש ניצנים של מחאה , וגם רשתות הdiscount עושות קולות, אבל נדמה שכרגיל, זה יהיה עניין זמני, עד להסחת-הדעת הבאה.

אישית, קשה לי להשתחרר מהתחושה שמול עינינו הולך ומתממש החזון המרקסיסטי על מוראות הקפיטליזם הלא-מרוסן. האם התשובה היחידה תהיה מהפכה ? במהלך חלק ניכר מן המאה ה-20, עמדה אל מול תודעתם של מקבלי ההחלטות במדינות המפותחות האלטרנטיבה הסוציאליסטית בגירסתה הקומוניסטית, ודי היה בה לקיומן של מדינות רווחה. כיום אין אלטרנטיבה כזו. סין כבר מזמן איננה סוציאליסטית או קומוניסטית. כל שנותר הוא הגירסא של כלכלה מכוונת מלמעלה, על יתרונותיה וחסרונותיה של זו. האם האפשרות של התארגנות באמצעות האינטרנט תביא, בדומה למתרחש במזרח-התיכון, את העידן הבא של המהפכות החברתיות ? נחכה ונראה. מה שברור הוא, שבינתיים הולך ונהיה יותר גרוע.

יום ראשון, 5 ביוני 2011

a cool docomo commercial

A cool NTT Docomo commercial. I guess this is what they call ancient but reliable technology.
(this, by the way, is the way it sounds in the traditional way. Find it hard to see the difference ? try this.)