יום שני, 15 באוגוסט 2011

למען גישה פתוחה למחקרים מדעיים

קבוצת מוסדות אקדמיים בארה"ב הקימו קואליציה שנועדה לקדם גישה חופשית  למחקר מדעי: "חברי הקואליציה תומכים בזכותם של אנשי הסגל שלהם לאפשר גישה חופשית למחקרים שלהם באמצעות המאגרים המוסדיים שלהם". בדיווח אפשר למצוא גם קישורים למאגרים הפתוחים. 

יום שלישי, 9 באוגוסט 2011

כל אחד בוחר את הדרך ללכת

שדר גל"צ, עדי טלמור, בחר לשים קץ לחייו לאחר שחלה במחלת הסרטן.טלמור שם קץ לחייו בשווייץ, בעזרת ארגון דיגניטאס השווייצרי, מאחר ובישראל  אסור לסייע לאחר להתאבד. אפשר להתווכח על ערכיות הבחירה, אבל אין ספק בייחודיותה של הדרך בה בחר. במכתבים שהותיר אחריו הסביר:
"58 שנים התנהלו חיי על מי מנוחות ובנעימים, עד שכאבים עזים בצלע החזה אותתו. לא נשלם אך תם...
מה לי כי אלין? נהניתי כמעט מכל רגע בחיי הלא קצרים ואני מודה לכל מי שהרעיפו עליי חיבה ואהבה והיו לא מעט, כמו הרבים סביבי שאהבתי וחיבבתי עד מאוד. היה נעים אם זה היה נמשך עד אין סוף, אבל טיפשים ממני כבר קבעו שלכל דבר טוב יש סוף. אז עכשיו הסוף של הטוב שלי. מילא. מי קבע שצריך לחיות עד גיל 90? ...
הטיילת של תל אביב העניקה לי שעות רבות של אושר והנאה בימי חיי, יותר מכל מקום אחר... נהגתי בעיקר לשבת על ספסל האבן המחופה בעץ חום, מול החלק הדרומי של מלון 'דן' ומסעדת רפאל, להתבונן בים היפהפה, להתעמל, לרכוב הלוך ושוב על אופניים ולשוחח עם תיירים. אני מזמין אתכם להיפרד ממני שם, לקראת שקיעה. גופי לא יהיה עוד שם, אבל אולי נשמתי".

התגלתה חרב רומאית בעיר דוד

החפירות הארכיאולוגיות בעיר דוד נמשכות ועמן תגליות שחשיבותן לעתים לא בתוכנן אלא בסמליותן. ערב ט' באב נודע על גילויה של חרב רומאית מתקופת המרד הגדול. המחשבה על תרומתה של החרב לעבר היהודי אולי אינה נעימה, אך חשובה בסמליותה, דווקא היום, יום תענית ט' באב

המחקר הגנטי בעולם מתקדם גם הודות למעשיה של אל-קאעידה

הודות לפיגועי הטרור של אל-קאעידה, השתנתה לגמרי תמונת האבטחה בכניסה לארצות-הברית. הודות לשינוי בתמונת-האבטחה, פנתה צעירה שווייצרית הסובלת מתופעה נדירה של העדר-טביעות-אצבעות לבית החולים האוניברסיטאי של בזל בבקשה לקבל אישור רשמי לכך שאין לה טביעות-אצבעות. הפניה הניעה מחקר מדעי, וכפי שמדווח הארץ:
"התקרית הובילה את פרופ' איטין לחקור את התופעה יחד עם חוקרים ישראלים מהמרכז הרפואי תל אביב. באחרונה פרסמו החוקרים מאמר בכתב העת American Journal of Human Genetics, שבו הם מודיעים כי מצאו את הגן, שמוטציה בו אחראית לתסמונת הנדירה."
חד גדיא, חד גדיא....