יום שני, 19 בספטמבר 2011

יקר יותר לחיות בפריפריה

לא מספיק שאיכות התחבורה הציבורית בישראל מטילה על מי שרוצה לחיות בפריפריה עלויות דלק ואחזקת רכב פרטי שמי שמתגורר במרכז הארץ לא נדרש להן, לא מספיק שאיכות מערכת הבריאות בפריפריה גרועה יותר באופן שמקצר את החיים, לא מספיק שאיכות מערכת החינוך בפריפריה היא כזו שהיא דנה את צעירי הפריפריה לעתיד סוציו-אקונומי של נחשלות, עכשיו מתברר שגם עלות מוצרי המזון שם גבוהה יותר מאשר במרכז.

כלומר, לא רק שהממשלה הזניחה ומזניחה את הפריפריה באופן שאין לי מילים תקיפות מספיק לתארו כך שהפוסט הזה יישאר מנומס מספיק לפרסום, אלא שמתברר שהגופים הכלכליים החזקים של ישראל מנצלים את הפריפריה וחולבים אותה.

ישראל 2011. פלא שהמהפכה עוד לא הגיעה.

[עדכון: גם אחרי תגובות של הרשתות לידיעות על יוקר-המחיה בפריפריה, השוק החופשי ממשיך לעשות את שלו, ומי שמתגורר באיזור שבו יש מונופול איזורי של רשת שיווק, מוצא עצמו משלם יותר...]


יום שני, 12 בספטמבר 2011

ארכיאולוגיה תורנית

הכנס הראשון של ארכיאולוגיה תורנית שנערך בירושלים, מלמד על המשך השינויים בחברה החרדית בארץ ישראל. לארכיאולוגיה אומנם שימושים תורניים של ממש, למשל בדמות משקולת הליטרה שנמצאה לאחרונה, ושככל הנראה מאפשרת להכריע ב"מחלוקת בת מאות שנים בין הפרשנים על מידת ה'ליטרה' התלמודית: משקלה הוא 354 גרם, ממש כפי שסבר רש"י במאה ה-11 ובניגוד לסברות הרמב"ם והגאונים". אבל חשוב אף יותר הוא המשך התהליך בו נאמני תורת-ישראל הולכים ויוצאים מן הגטו בו כלאו עצמם, פותחים את עולמם למדע המודרני ביותר, תוך שהם מקבלים שאפשר ליישב בין אמונה למדע.

יום שישי, 9 בספטמבר 2011

Global Warming theory getting unexpected support

Another point for Pro-Global-Warming believers. I've always been waiting to see when people will have enough faith in the theory to let it impact their economic behaviour. And now a clear demonstration of the power of the Global Warming theory has come to my knowledge: it turns out Insurance companies are called on to adapt their risk-management to include Global Warming possible outcomes.

Personally, I belong to those persons who take the Global Warming theory with a grain of salt. I still think that it remains to be seen if the globe has been warming in the recent century -

 • due to Humanity's actions;


 • due to climaitc processes which humanity has little impact of, if any;

 • or whether the world does not get warmer at all, and the entire "global warming" discourse is a result of a random trend soon to be changed....

  Regardless, Global warming being true or false, a mammal needs to have quite an ego if he believes he has such a high-level impact on the planet where he resides, considering that the activities of that mammal currently sum to several capabilities in making tools and in adapting the environment instead of adapting to the environment.

  And yet, these are the current beliefs of a significant part of the scientific community, and that part is growing still, and evidentaly conquering fields outside accurate sciences.

  Last point - One has to make this point finely tuned: the fact people are allocating money by their faiths is no proof to the truthfullness of their beliefs. It is a proof to the strength of the fate.

  יום רביעי, 7 בספטמבר 2011

  יום שבת, 3 בספטמבר 2011

  על שכנים אז והיום.... אומרים שפעם היה פה אחרת

  כתבה מצויינת ב"הארץ" מספרת על יחסי השכנות של פעם, ועל יחסי השכנות של היום. על הדרך שבה שיתפו מידע פעם, לעומת הדרך שבה עושים זאת היום. על ההבדל בדרך שבה ניהלנו שיחות ואנחנו מנהלים אותן היום. אני חושב שרוב האנשים שאני מכיר אומרים שהם היו רוצים יחסים עם השכנים - כמו שהיו פעם, כשהיינו ילדים. אבל האם רוב האנשים שאני מכיר מוכנים לעשות את הויתור הנדרש במינון בין אינדיבידואליות לקהילתיות?

  בהחלט כתבה אשר שווה מבט ומחשבה נוספת, לקראת הפעם הבאה בה נפגשים עם השכן או השכנה.