יום חמישי, 29 במרץ 2012

עלה במרשתת: על מוזיקת עולם בעברית

עודי משוטט לי פה ושם באינטרנט המקומי, נתקלתי לשמחתי בבלוג חדש, מושקע ומעניין בעברית שמנסה להציג מוזיקת עולם (במובן המלאה של המילה הזו) לקורא העברי. יש בבלוג הזה שילוב מעניין בין -

 • הסבר עיוני על כלי-הנגינה השונים והמסורות בהן הם משמשים
 • להכרה חווייתית של הכלי באמצעות סרטוני-וידאו.

לא אחת נתקלים באתרים עבריים שמתיימרים להציג נושא, ולא רק שגישתם רדודה, אלא שיש בהם הזנחה של צורת ההגשה. בלוג מוזיקת-העולם NadaNarada הוא אתר שונה:

 • ניכרת השקעת-מחשבה בדרך העברת הנושא, כך שהקורא העברי המבקש להכיר הנושא יקבל הכרות מעמיקה להפתיע במפגש מבואי;
 • הושקע מאמץ בליקוט תמונות אסתטיות ומעניינות מאוד לעין;
 • יש בו הקפדה ברורה (ונדירה מדי בישראל) על שימוש בתוכן שהותר לשימוש הציבור; 

ולמקרה שלא ברור למה אני מתלהב, הנה סרטון של נזיר זן המנגן בחליל 
Shakuhachi, שהכרתי הודות לבלוג הזה, ואולי הוא יסביר יותר טוב באמצעות המוזיקה את שלא הצלחתי להעביר במילים -

יום שלישי, 20 במרץ 2012

thinking ahead


Somtimes, as XKCD, the excellent webcomic tells in a brilliant way, we try to explain something confidently, and err in a way that teaches a lot about the importance of thinking ahead and of timely self-scrutiny -


שנתיים ביפו

דבורית שרגל מספרת בבלוג האישי המצויין שלה על השנתיים האחרונות שלה ביפו בליווי תמונות שמספרות על פרספקטיבה. הדינמיקה שבה יותר תל-אביבים שביקשו לשמר את תל-אביביותם נאלצו לעבור לפריפריה התל-אביבית היא מרתקת. בהתחשב במוצאה של תל-אביב מיפו, בתהליכים של ג'נטריפיקציה שעוברת יפו, ובתהליך דומה שכנראה עוד יעברו צעירי תל-אביב הנודדים עם התייקרותה הצפויה של יפו, נראה שיותר משמדובר בסיכום של מצב, זוהי תמונה של נקודת-זמן שעוד נחזור ונביט בה בנוסטלגיה. 

בדרום ת"א ויתרו על החנייה לטובת אוטובוסים

פוסט מעולה בבלוג "עוד בלוג תל-אביבי" על הדרך שבה רשת הרחובות מהווה מפתח לתחבורה ציבורית יעילה, תוך השוואה בין קו 4 האגדי לקוים פחות כיפיים, הזכיר לי מאמר שרציתי לקשר אליו בזמנו ונשמט לו בין הזמנים, שמלמד כי התושבים של העיר מעדיפים את יעילותה של התחבורה הציבורית על פני כל אלטרנטיבה אחרת.

הארץ דיווח כי במסגרת סלילת שביל אופניים בשכונת שפירא בדרום ת"א, נשאלו התושבים מה הם מעדיפים:

 1.  הצרה של המדרכה וביטול מחצית מקומות החניה ברחוב הראשי של השכונה כדי להשאירו דו-סטרי; 
 2. הסבת הרחוב הראשי לחד-סטרי ושינוי מסלול קו 17 העובר בו; 
 3. הסבת רק חלק מהרחוב לחד-סטרי; 


57% מהתושבים בחרו באפשרות הראשונה. העירייה התאימה את תוכניות השיפוץ להחלטת התושבים. 

אחד התושבים גרס שהבחירה באופציה שתשאיר את התוואי של  17 בעינו היתה ברורה מאליה :  "איך אדם מבוגר יגיע מהשוק עם הסלים שלו?... הוא ירד באזור התעשייה ויבוא ברגל? זה לא הגיוני".

אותו סקר שבחן גם את היקף השימוש בקו 17 לימד כי 71% מתושבי שכונת שפירא וקרית שלום עושים בקו שימוש, וכשליש מהם עושים בו שימוש יומיומי. 

העובדה שאחוז התמיכה בתחבורה הציבורית לא היתה גבוהה יותר אומנם מלמדת על מגמה של שינוי, אבל בעת הזו, נראה שרוב התושבים עדיין מעדיפים תחבורה ציבורית יעילה על פני החלופה של הרכב הציבורי. 

אז אם אנחנו יודעים איך צריך לתכנן תחבורה ציבורית יעילה, ואם אנחנו יודעים שכאשר יש תחבורה כזו, הציבור שמח להשתמש בה ומוכן להקריב את השימוש ברכבו הפרטי, למה אנחנו מחכים ? 

יום ראשון, 11 במרץ 2012

ההחלמה מכאיבה אפילו יותר מהאירוע עצמו

ב-16 לחודש מרץ יתקיים בישראל מצעד השרמוטות (slut walk) הישראלי הראשון, אירוע שנועד למחות כנגד הגישות הגורסות שאונס או הטרדה מינית מוצדקות בשל הופעתה החיצונית של אישה. מקורו של האירוע בקנדה, שם הציע שוטר לנשים שלא להתלבש כשרמוטות אם ברצונן להישאר בטוחות.

המצעד הזה הוא מהלך חשוב בכל הנוגע לזכויות האישה שמבהיר עד כמה הסוגיה של שוויון מגדרי היא מורכבת. סוגיית הלבוש ומשמעויותיו הרי כמעט ואיננה רלוונטית כאשר מדובר בסובייקט מתלבש בן המגדר הגברי (בוודאי ההטרוסקסואלי). לא זאת בלבד שהתייחסויות מהסוג של לבושך=אשמתך הן מהלך שמתערב באוטונומיה של האישה על הופעתה החיצונית, אלא שהן מהלך של הטלת אחריות על הקורבן.

וזה מה שחשוב לזכור כאן - עם כל הפיתוי להיכנס לדיון על השאלה מדוע בדיוק נשים בדור הזה בוחרות להתלבש באופן כל-כך חושפני, וכיצד קוד הלבוש של הדור הזה משפיע על התקשורת הבין-מגדרית, יש כאן סוגיה חשובה הרבה יותר, וסקסית  הרבה פחות - הטרדה מינית היא התקפה שמותירה את עקבותיה אצל הקורבן הרבה אחרי שהעבריין כבר שכח מהאירוע. במילותיה של גרייס בראון, יוזמת פרוייקט חשוב לביטוי עצמי של קורבנות (קישור למטה): ההחלמה מכאיבה אפילו יותר מהאירוע עצמו. מצעד השרמוטות הוא מהלך שנועד להבהיר - יש אפס סובלנות לכל ניסיון לקשור בין הופעתה החיצונית של אדם לבין הטרדתה, בדיוק כפי שיש אפס סובלנות להטרדה מינית.

אני חושב שהאתרים הבאים (ו/או אחרים מסוגם) צריכים להיות חלק מהחינוך של כל בני-עשרה בארץ ובעולם. עצוב לחשוב שהכאב הזה צריך להילמד,אבל צריך לקוות שאולי החשיפה לכאב הקורבנות תסייע לעבריינים בפוטנציה להימנע וחשוב לדעת שאם לא נעשה את זה, רבות ורבים בינינו יסתובבו בלי יכולת לדבר על מה שקרה להם :יום שבת, 10 במרץ 2012

פורים מסוכן

היה פורים מסוכן גם השנה, לצערנו. חשוב להיזהר. זה פחות כיף, אבל ביחס העלות/תועלת נדמה משנה לשנה שיותר מכל השוטרים המחופשים, המשטרה צריכה לשלוח שוטרים גם לבתי-הספר ולרחובות שסביבם, כדי להעביר את המסר - בבטיחות לא משחקים. 

יום רביעי, 7 במרץ 2012

דברים שכדאי לאכול

YNET מספר על 25 מזונות שכדאי לאכול למען הבריאות וגם מסביר לאיזו בעיה יסייע כל מזון. כתבה מעניינת ובהחלט שווה קריאה. הרשימה מבוססת בין היתר על המידע שנלמד במסגרת דיאטת 'הפורטפוליו', אותה דיאטה שמגיעה לתוצאות טובות יותר מדיאטה דלת-שומן במלחמה בכולסטרול 'הרע'. 

קל היה לראות שהרשימה כוללת 3 סוגים של מזונות -

 • כאלה שנתקלים בהם פחות במטבח הממוצע בישראל - אגוזי ברזיל, אורז חום, גרגירי יער, זנגביל (ג'ינג'ר), סלמון, פאפאיה, תה ירוק; 
 • כאלה שמופיעים בכל מטבח שכותב דברים אלה ביקר בו עד כה - בצל, שום, כרוב, עגבניות, פלפלים, שומשום, חומוס (וקטניות אחרות), יוגורט, שמן זית, מנגו, ענבים אדומים, שקדים, תפוחי-עץ; 
 • וכאלה שנפוצים בעיקר במטבחים צמחוניים - ברוקולי, זרעי פשתן, חיטה מלאה, טופו , פטריות; 
כך שנחמד לדעת שאפשר לשפר את בריאותנו ללא מאמץ רב... 
יום שלישי, 6 במרץ 2012

פוסט עזר קצרצר על אלטרוקסין - ועלוני תחליפיו בעברית

פרשת האלטרוקסין בישראל היא לא חדשה, אבל מאחר וכמה אנשים שאני מכיר מצאו עצמם עוברים את הייסורים המוזרים האלה, מצאתי עצמי נשאל לעתים מה עושים בעלון התרופה האלטרנטיבית  בגרמנית או באיטלקית, כשלא שולטים בשפה... כדי לחסוך מאחרים ומעצמי את החיפוש החוזר, חשבתי שכדאי לרכז קישורים לעלונים בעברית, לטובת הציבור:
כל מי שחיפש על הנושא באינטרנט לא יכל שלא להתרשם מהתלונות החוזרות של פציינטים על כך שרופאי המשפחה לא התעמקו, לא מכירים ולא יודעים.

לכן, לדעתי, למי שעדיין לא עשה את המעבר מהישן לחדש, כדאי להדפיס את העלונים ולשבת עם הרופא על העלון...