יום רביעי, 19 בספטמבר 2012

יש עמודי אש

רק זה לא מכבר התייחסתי כאן לנהרות של דם, והנה למדתי הודות לכתבה בואלה! שגם עמוד אש הוא בעצם תופעה טבעית המוכרת גם למדע המודרני. באוסטרליה נחזתה תופעה שמזכירה את עמוד האש המפורסם ממסעם של בני-ישראל במדבר (העמוד מוזכר בספר שמות יג ואילך). מגניב לגמרי לראות.

הסרט צולם על ידי הבמאי האוסטרלי כריס טנגאי (Chris Tangey) שנתקל במקרה בעמוד האש בעודו מחפש מיקומים לצילום. פרופסור מארק ויסוקי ( Mark Wysocki) מאוניברסיטת המדינה של ניו-יורק, הסביר לפוקס ניוז שמדובר בתופעה המתחילה בשריפה בטבע. מדובר בעצם בנקודה חמה במיוחד בתוך השריפה, המתחילה לעלות מעלה במהירות, תוך יניקת האוויר שמסביב בדומה לואקום. כך נוצרת תנועת אויר מפותלת הדומה למערבולת והמזכירה טורנדו. מקובל לכנות שד אש (fire devil) למרות שהשם המדעי המדוייק יותר הוא מערבולת-אש (fire vortice). העמודים מגיעים בממוצע לגובה של כ-30 מטר, נעים במהירות של כ-35 קמ"ש, אך נעלמים אחרי כדקה. עמוד האש שצילם טנגאי נמשך הרבה יותר מהממוצע - כ-40 דקות, והוא עתיד להועיל רבות לחוקרים הלומדים את התופעה הנדירה הזו, שאיננה מתועדת רבות, ושלא יודעים עליה הרבה.

יום ראשון, 9 בספטמבר 2012

היאנג-צה בעקבות הנילוס ?

בקרב בני-העם היהודי רגילים לקשור את מכת-הדם, הראשונה מעשרת מכות מצרים, לנהר הנילוס. נהר היאנג-צה הסיני עובר בימים אלה תופעה שדי מזכירה את אותה המכה.אחד ההסבר המדעיים האפשריים למכת-הדם הוא סחף של טין רב. נראה שגם לגבי מכת-הדם הסיני ההסבר הסביר ביותר הוא שמדובר בכמויות סחף גדולות שנסחפו בשטפונות שחוותה סין לאחרונה.

קרדיט נאות: נתקלתי לראשונה בסיפור בוואלה! חדשות. ביקורת נאותה:  קשה שלא להתרשם לשלילה  מהמאמץ העיתונאי הרב שהושקע בואלה להפוך את הסיפור החדשותי-מדעי המעניין והמסקרן הזה לצהוב ומיסתורי ככל הניתן.