להתראות 2014

2014 הנה הלכה לה. מבט על הסיכום השנתי של גוגל -מזכיר לנו כמה מהדברים הטובים והרעים שקרו בשנה האחרונה.

יש כאלה שמעדיפים להתרכז בצד השלילי של המטבע (ואסור לטעות במה שנאמר בסרט הבא. הדברים יפים לישראל בדיוק כפי שהם יפים למקומות אחרים) -גורם לך לרצות לברוח מהמציאות לא? (אסקפיזם, קוראים למצב הזה, בלע"ז).

מה יותר טוב מאשר לצפות בקליפים של להיטי השנה החולפת ?אולי לצפות באסופת החדשות המוזרות ביותר של שנת 2014?אולי קצת סלנג יעשה לנו טוב?אולי צפיה ב-10 קליעות הסל הקרקסיות ביותר של הNBA מהשנה החולפת ?


אישית, החדשות המעצבנות ביותר של 2014 עבורי, היו סביב  זיהוי גלי הכבידה מהפיצוץ הגדול:
זה התחיל בידיעה מרעישה במרץ 2014 על תגלית עקבות אסטרונומיים של גלי הכבידה שנחזו על ידי תאוריית המפץ הגדול. המשמעות של הידיעה - אישוש של התאורייה הפיזיקלית החשובה הזו על הדרך שבה נוצר היקום שלנו. תוצאת לוואי אפשרי - חיזוק אפשרי לכמה מהתאוריות הפיזיקליות המוזרות יותר, דוגמת היות היקום שלנו multiversve שבתוכו קיימים יקומים מקבילים.
זה המשיך בידיעה מדכדכת ביוני 2014 על כך שאולי השמחה היתה מוקדמת מדי, וייתכן שהתצפית של גלי הכבידה בעצם היתה תצפית של משהו אחר לגמרי - אבק קוסמי בשביל החלב. השאלה האם יש כמות מספקת של אבק באיזור שנצפה במרץ 2014, שתסביר את התופעה הנצפית בעצמה, ולא תותיר שום ספק שלא נצפו כאן עקבות של גלי כבידה מהפיצוץ הגדול, סיפקה מצע מצויין לדיונים לרוב, חלקם נשענים יותר על אגו ויוקרה מאשר על תשתית פיזיקלית.
ואז, בספטמבר 2014, הספקות אושרו, והתברר שהאבק הקוסמי לבדו יכול להסביר את התצפית. זה כמובן לא מפריך את תאוריית המפץ הגדול. אבל זה אומר שנצטרך להמשיך ולחכות בסבלנות להוכחה אחרת...

ובכל זאת, כל מי שמביט על התגליות המדעיות החשובות ביותר של שנת 2014 על פי ה-science magazine אינו יכול להישאר אדיש. קשה שלא לחוש ולו שביב של אופטימיות (אם לא יותר) כשקוראים על חדשות כמו -


ובנימה זו, של אופטימיות זהירה, ניפרד משנת 2014, ונקווה ששנת 2015 תביא עמה רק בשורות טובות ! 

תגובות