קצת כמו ג'וקים

הידיעה בדבר גילויים של 20 כוכבי-לכת חדשים שהם כנראה בעלי מאפיינים דומים מספיק לאלה של כדור-הארץ כדי לתמוך בחיים, היא הזדמנות נהדרת להפנים: ככל שהמחקר האסטרונומי הולך ומתפתח, כך הולך ונוצרת תמונה חדשה של היקום: הוא מלא בכוכבי-לכת.

כל מי שמכיר את הויכוח הישן על שאלת קיומם של חיים תבוניים זרים (חייזרים תבוניים), יכול להבין את המשמעות. מי שלא מכיר, מוזמן לעיין בערך הויקיפדי הדן בנושא וכן בערך על נוסחת דרייק .

אבל עם קריאה כזו ובלעדיה, אפשר גם להפעיל את השכל הישר !

 פעם חשבו שייתכן שיש מעט מאוד כוכבי-לכת ביקום. כשחושבים על זה, זו מחשבה די מוזרה, בהתחשב בזה שמערכת השמש היחידה שהיתה מוכרת באותו הזמן (רמז: שלנו) הכילה בתוכה כמה וכמה כוכבי-לכת סביב השמש. אבל הטכנולוגיות שלנו לא אפשרו זיהוי של כוכבי-לכת מחוץ למערכת השמש, ולכן, כמקובל במדע המודרני האמפירי, התבססה ההנחה שמה שלא רואים, לא קיים. אולי אפילו היתה לזה לגיטימיות מסויימת. אולי לא. אבל עכשיו אנחנו מתחילים לראות את האור.


איכשהוא, בהתחשב בדיווחים אחרים בבלוג הזה (למשל: האם יש חיים על טיטאן ?) יחד עם המידע החדש על קיומם של כוכבי לכת -

ויחד עם הנתונים המצטברים בדבר הצפיפות הכללית בשכונה שלנו, נראה שאין שהולכת ומתחזקת הסברה שבחלק מהם יש חיים.

ומי יודע ? בחלק קטן מהם אולי יושב לו ברנש שתמה, בדיוק כמוני (אבל עם מחושים/זנב/עור סגלגל/שלושה ראשים/או סתם בדיוק אבל בדיוק כמוני) בכמה כוכבים אחרים ביקום יש חיים תבוניים זרים....

עכשיו רק נשאלת השאלה הישנה והכואבת: אז למה הם לא מתקשרים ? והתשובה, כמו שצריכה להינתן לכל בחור/ה שיושב/ת ומחכה שיתקשרו היא: למה אנחנו לא אלה שמתקשרים ? אותה תשובה שאנחנו נותנים, רלוונטית גם לאחינו לתבונה, אי-שם מעבר לגבולות מערכת-השמש שלנו.

תגובות