כך גורמים לכם להאמין שיש בעיה לצרוך ביצים

חמותי שוב הסבירה לי שאסור לה לאכול ביצים. למה? היא קראה על זה בהארץ. 

שאלתי אותה מי כתב את הכתבה. היא לא ידעה.
אז בדקתי. 
מי הכותבות ?


היא לא התרשמה במיוחד. הן הרי הזכירו איזה ארגון אמריקאי חשוב, ה-PCRM הזה שלוחם למען הצדק.
אז מי זה ה-PCRM? ארגון חוץ ממשלתי שמקדם דיאטה טבעונית

שאלתי אותה מדוע מסתירים במאמר שהכל נכתב מתוך אידיאולוגיה של תזונה טבעונית ? הרי זו תפישה המתנגדת לצריכת ביצים באופן מוחלט. לא בגלל השלכתן על הבריאות אלא בגלל התפישה המוסרית של אכילת מוצר מהחי. זה לא משהו שהקוראים צריכים לדעת?

שאלתי אותה מה המקורות של המאמר. המאמר הרי מזכיר כל מיני מקורות. אבל לאף אחד מהם אין קישור ישיר. מדוע ? למה לא לתת לקוראים לבדוק בעצמם?

בשלב הזה היא כבר היתה מוכנה להקשיב לי.

אז התייחסתי לגופו של עניין. שורה של מחקרים בשנים האחרונות מצטרפים למסקנה החד-משמעית: המלצות התזונה הישנות היו לא מדוייקות. בלשון המעטה. צריכה מתונה של ביצים היא בסדר גמור.
למשל: מחקר-על(meta study) שפורסם ב-BMJ (הBritish Medical Journal היוקרתי) ב-2013 מאת Ying ואחרים,
בשם Egg consumption and risk of coronary heart disease and stroke: dose-response meta-analysis of prospective cohort studies .
למשל: Larson ושות' אשר פרסמו ב-2015 בAermican journal of clinical nutrition
שאין מתאם בין צריכת ביצים לסיכון בקרב נשים.
למשל: Virtanen ושות' פרסמו בAermican journal of clinical nutritionב-2015 שיש דווקא מתאם בין צריכה רבה יותר של ביצים להפחתת הסיכון לסוכרת 2.

עכשיו, בואו נדגיש את זה שוב - אני לא בא להגיד שאפשר להתחיל לאכול ביצים בלי שום הגבלה. ייקח זמן לפני שהמדע יגבש מסקנות בהקשר הזה, ובהחלט ייתכן שהמסקנות יהיו פרסונליות. אבל אני בהחלט בא להגיד ש-

  1. אם מישהו כותב מתוך האידיאולוגיה: תגיד את זה. זה לא מוסרי שמי שמקדם אג'נדה תזונתית מסתיר זאת. 
  2. זה גם לא מוסרי להזכיר ארגון רופאים בלי להזכיר את האג'נדה שלו. כן, גם הPCRM מקדם טבעונות.
  3. התפיסה התזונתית המודרנית בנוגע לצריכת כולסטרול ושומן רווי מהחי שונה מהתפישה שהיתה מקובלת לפני 20 שנה. מדובר בהמוני מחקרים ב-15 השנים האחרונות אשר ריסקו את המיתוסים הישנים, וקבעו אמת מדעית חדשה: צריכה מתונה של ביצים טובה לבריאות.
  4. כאשר מישהו בא להכפיש גוף כמו משרד החקלאות האמריקאי , מן הראוי להודות באמת (גם אם היא לא נוחה). הרי לא מדובר במחקרים אמריקאיים בלבד. מחקרים מכל העולם - אמריקה, אירופה ואסיה קובעים חד משמעית: צריכה מתונה של ביצים איננה מסוכנת לכם.
  5. ולכל מי שסקרן לעשות קצת עבודת רגליים - תתחילו עם המחקר הזה שפורסם בBMJ היוקרתי ותמשיכו משם.


תגובות